Laureaci | Smart City Forum

Laureaci

31 maja 2023 r. odbyła się Gala Smart City Forum

Podczas uroczystej Gali nagrodzone zostały osobowości i przedsięwzięcia, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce, oraz miasta realizujące tę ideę.

LAUREACI 2023

⭐ Człowiek Roku

🏆 Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublina

Nagroda przyznana została za wieloletnie działania w kierunku nowoczesnego i dynamicznie rozwijającego się miasta, które nie zwalnia tempa. Jego odważne decyzje i nowatorskie podejście w zarządzaniu sprawiły, że Lublin jest dzisiaj miejscem przyjaznym, otwartym na świat, odpowiadającym na potrzeby mieszkańców i mieszkanek, które odzwierciedla ideę zrównoważonego rozwoju.

⭐ Smart City do 30 tys. mieszkańców

🏆 Lądek Zdrój i Orange Polska

Lądek-Zdrój udowodnił, że małe może być Smart. Gmina m.in. wymieniła 100% oświetlenia miasta, wykonała gminną sieć światłowodową, wybudowała stacje do ładowania pojazdów elektrycznych, zainstalowała czujniki jakości powietrza, wybudowała gminne eko przedszkole z oddziałem żłobkowym, stworzyła elektroniczne mapy tras pieszych i rowerowych do pobrania wraz z systemem lokalizacji oraz wprowadziła inteligentny system natychmiastowego powiadamiania strażaków.
Inteligentne rozwiązania wprowadzono niemal we wszystkich aspektach funkcjonowania miasta, zwiększając komfort mieszkańców oraz turystów, w trosce o ekologię i bezpieczeństwo.
Gmina dąży do samowystarczalności energetycznej oraz wspierania rozwój czystej energii poprzez budowę gminnej farmy fotowoltaicznej i wykonanie odwiertu geotermalnego.

⭐ Smart City od 30 tys. do 100 tys. mieszkańców

🏆 Miasto Sopot

Nagroda za budowę systemu zarządzania przestrzenią miejską w zakresie drzew z wykorzystaniem teledetekcji i AI.
Do budowy systemu wykorzystano wysokorozdzielcze zdjęcia lotnicze i skaning laserowy, co pozwoliło na określenie dokładnej lokalizacji pni, wysokości i powierzchni koron drzew. Z kolei zastosowanie lotniczej technologii hiperspektralnej dało możliwość określenia gatunków oraz kondycji drzew w mieście. System składa się z bazy drzew, która zawiera m.in zapis historii ich pielęgnacji czy rejestr wydanych pozwoleń na wycinkę. Mieszkańcy mają dostęp do informacji o zieleni miejskiej w ogólnodostępnej aplikacji webowe.

⭐ Smart City od 100 tys. do 300 tys. mieszkańców

🏆 Miasto Kielce

Miasto Kielce zostało uhonorowane za konsekwentne, wieloletnie działania w obszarze wdrażania innowacyjnych rozwiązań począwszy od Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej pozwalającego na kompleksowe wsparcie procesów np. inwestycyjnych, środowiskowych, przez portal Idea Kielce służący udostępnianiu informacji, danych oraz partycypacji społecznej aż po jeden z pierwszych w Polsce systemów klasy Business Intelligence wraz z opracowaniem dashboardów menadżerskich. Poza wdrażaniem narzędzi cyfrowych miasto wdraża rozwiązania organizacyjne m.in. jedno z pierwszych w Polsce Biur Smart City oraz edukacyjne – szkolenia dla dzieci, młodzieży, studentów, ale również seniorów z zakresu wykorzystania geoportalu i danych.

⭐ Smart City powyżej 300 tys. mieszkańców

🏆 Miasto Poznań

Poznański Model Smart City sukcesywnie wdrażany umacnia stolicę Wielkopolski w drodze do miasta zrównoważonego, bezpiecznego, stabilnego oraz sprzyjającego włączeniu społecznemu, by osiągnąć Cel 11 ONZ.
Przykładem projektu jest miejska aplikacja Smart City Poznań, której filarem jest komunikacja na linii miasto-mieszkaniec-miasto. Użytkownicy zgłaszają sprawy, którymi powinny zająć się służby miejskie, otrzymują powiadomienia z najświeższymi informacjami miejskimi, mogą sprawdzić interesujące wydarzenia kulturalne czy umówić wizytę w urzędzie. Przez aplikację mieszkańcy mogą połączyć się z miejską infolinią wykorzystującą innowacyjne technologie i rozwiązania AI – chatboty i voiceboty, wspierające w zarezerwowaniu wizyty czy uzyskaniu odpowiedzi na mniej skomplikowane tematy urzędowe, bez konieczności rozmowy z konsultantem.

⭐ Smart City Solution

🏆 Sieć czujników do monitoringu powietrza – InPost

Sieć czujników InPost do monitoringu i analizy jakości powietrza – dzięki rozwojowi tej inicjatywy InPost wspiera polskie miasta w rozwoju narzędzi do monitoringu i analizy jakości powietrza oraz przyczynia się do zwiększania świadomości mieszkańców w tym temacie. Klienci mogą sprawdzać jakość powietrza w aplikacji mobilnej InPost oraz na stronie internetowej firmy, zaś miasta partnerskie w ramach współpracy w Programie InPost Green City mogą otrzymać dostęp do danych z czujników zamontowanych na maszynach Paczkomat® i wykorzystywać je we własnych działaniach.

⭐ Smart City Solution

🏆 System 4PARK – Sprint

SYSTEM 4PARK – MONITORING ZAJĘTOŚCI MIEJSC PARKINGOWYCH – jest skuteczną metodą na rozładowanie natężenia ruchu w centrum miasta oraz poprawę bezpieczeństwa pieszych i ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Główną funkcją systemu 4Park jest bieżące informowanie kierowców o dostępności miejsc parkingowych, kierowanie do nich oraz wsparcie zarządzania strefą płatnego parkowania na drogach publicznych.

⭐ Smart City Solution

🏆 Interact City – Signify

Funkcjonalność systemu Interact City umożliwia zdalne zarządzanie infrastrukturą oświetleniową, pozwala dokładnie monitorować zużycie energii elektrycznej z dokładnością do pojedynczej oprawy oświetleniowej, a automatyczne wykrywanie usterek informuje o potencjalnych awariach, co pozwala szybko podjąć działania naprawcze. Interact City to unikatowy system zarządzania stanowiący kluczowy element koncepcji Smart City, który pomaga usprawniać usługi i zwiększać bezpieczeństwo oraz komfort mieszkańców.

⭐ Dostawca Rozwiązań dla Sektora

🏆 T-mobile Polska

T-Mobile Polska to jedna z największych firm technologicznych w Polsce, która zapewnia pełny zakres usług telekomunikacyjnych i ICT, w tym szeroki wachlarz usług IoT oraz rozwiązań Smart City. T-Mobile zbudował silną pozycję w zakresie Smart Metering – opomiarowania i monitorowania sieci ciepłowniczych oraz wodociągowych miast. Smart Metering to zdecydowanie więcej niż tylko odczyt liczników, to zaawansowane sterowanie węzłem grzewczym i monitoring pozwalający na wykrywanie awarii i niedociągnięć w pracy poszczególnych urządzeń oraz optymalizację działania sieci przesyłowej.

⭐ Dostawca Rozwiązań dla Sektora

🏆 Farada Group

Farada Group jest producentem i integratorem rozwiązań z zakresu bezzałogowych statków powietrznych, realizującym – poprzez spółkę LabAir operacje transportowe w obszarze logistyki medycznej. Medycyna odczuwa skutki miejskiej kongestii, w efekcie których dochodzi do nieefektywności i opóźnień w łańcuchach dostaw produktów medycznych, w tym leków, krwi i innych preparatów ratujących życie. Efektywna logistyka medyczna wpływa na szybkość diagnozy i skuteczność leczenia.

Śledź nasze wydarzenie na bieżąco

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE w celu wysyłki informacji marketingowych dotyczących produktów lub usług Administratora i jego partnerów (aktualną listę partnerów znajdziesz tutaj). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną zgodnie z Ustawą o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 nr 144 poz. 1204) przez MM Conferences S.A. z siedzibą w Warszawie (00-193), ul. Stawki 2 o numerze identyfikacyjnym NIP: 9522040486.Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wyrażam zgodę na używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. z 2014 r. poz. 243 ze zm.) przez MM Conferences S.A. z siedzibą w Warszawie (00-193), ul. Stawki 2 o numerze identyfikacyjnym NIP: 9522040486. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Wpisz :SMART

Administratorem danych osobowych jest MM Conferences S.A. z siedzibą w Warszawie (00-193), ul. Stawki 2 („Administrator”). Pana/Pani dane będą przetwarzane wyłącznie w celu wysyłki informacji marketingowych. Więcej