- W ostatnich latach główne węzły komunikacyjne w polskich miastach stają się coraz bardziej zatłoczone
- Dane odegrają ważną rolę w usprawnieniu i zrównoważeniu polskiego ruchu drogowego
Warszawa, 8 maja 2024 r. – W ostatnich latach, na głównych węzłach miejskich w Polsce, obserwuje się narastający problem zatłoczenia dróg.
Potwierdzają to dane dotyczące zatorów drogowych, dostarczane przez TomTom Traffic Index. Analizując te statystyki, zauważalny jest wzrost średniego czasu podróży na dystansie 10 kilometrów we wszystkich miastach objętych badaniami, co oznacza wydłużenie czasu spędzanego przez kierowców w pojazdach w porównaniu z latami poprzednimi. W samym Wrocławiu kierowcy spędzają ponad 100 godzin rocznie w godzinach szczytu, podobnie jak w Krakowie i Warszawie, gdzie odpowiednio wynosi to 97 i 96 godzin.
Oprócz oczywistego marnowania czasu, pojazdy stojące w korkach przyczyniają się również do jednych z najwyższych poziomów zanieczyszczenia powietrza w Europie. Europejska Agencja Środowiska regularnie odnotowuje przekroczenie dopuszczalnych poziomów mikrocząsteczek pyłu zawieszonego w wielu polskich miastach.
Transformacja danych w działania stanowi kluczowy element efektywnego zarządzania ruchem drogowym.
Przeciwdziałanie zatorom komunikacyjnym wymaga złożonej strategii, opartej na wykorzystaniu danych generowanych przez nowoczesne pojazdy oraz inne dostępne źródła informacji. Samochody, wyposażone w zaawansowane systemy monitorowania, rejestrują szereg istotnych parametrów drogowych, takich jak pozycja, prędkość, natężenie ruchu,warunki pogodowe oraz krytyczne zdarzenia, które mogą wystąpić na drodze. Te dane, wraz z danymi pochodzącymi z kamer drogowych, urządzeń mobilnych oraz innych systemów zarządzania ruchem, stanowią cenne narzędzie dla władz transportowych w podejmowaniu działań, mających na celu poprawę przepływu pojazdów i zrównoważenie ruchu drogowego.
Maciej Zezyk, Dyrektor Sprzedaży w Kapsch TrafficCom, wyjaśnia, w jaki sposób można wykorzystać te dane: „Wyobraźmy sobie interfejs do monitorowania ruchu drogowego, który obejmuje interaktywną mapę prezentującą aktualne poziomy zatłoczenia na głównych drogach oraz prognozowanie natężenia ruchu na okres do 10 dni w przyszłości. System generuje automatyczne alerty o krytycznych zdarzeniach drogowych i integruje się z systemami sygnalizacji świetlnej dla dynamicznego dostosowywania cykli świateł. Narzędzia analityczne umożliwiają identyfikację trendów w ruchu drogowym, co wspiera szybkie i efektywne działania władz drogowych.„.
Mobility Data Platform (MDP)
Dzięki Mobility Data Platform dostarczonej przez Kapsch TrafficCom, władze drogowe w miastach jak Madryt, Wiedeń, Melbourne i Dallas skutecznie wykorzystują narzędzia do proaktywnego i cyfrowego zarządzania ruchem. Integracja danych z różnych źródeł oraz ich analiza i wizualizacja, umożliwiają operatorom lepsze podejmowanie decyzji w zakresie zarządzania ruchem. Nawet niewielkie zmiany, jak spadek średniej prędkości, mogą być szybko zidentyfikowane i rozwiązane, aby zapobiec powstawaniu korków.
Podsumowując, Maciej Zezyk stwierdza, że istnieje wiele sposobów radzenia sobie z korkami, jednak szybkim i jednym z najskuteczniejszych jest wykorzystanie dostępnych danych. Doświadczenia z innych miast na całym świecie potwierdzają, że wykorzystanie takich narzędzi może przyczynić się do poprawy sytuacji na drogach dla wszystkich użytkowników.Więcej informacji:
Kapsch TrafficCom – Challenging limits.
Kapsch TrafficCom to uznany na całym świecie dostawca rozwiązań komunikacyjnych dla zrównoważonej mobilności, z sukcesami zrealizowanymi w ponad 50 krajach. Innowacyjne rozwiązania w zakresie poboru opłat i zarządzania ruchem, wspierają zrównoważony rozwój społeczeństw oraz przyczyniają się do tworzenia zdrowszego świata bez zatłoczenia.
Dzięki rozwiązaniom typu „one-stop-shop” firma zapewnia cały łańcuch wartości dla klientów, od projektowania, dostawy komponentów, przez wdrożenia i utrzymanie operacyjne systemów.
Kapsch TrafficCom, z siedzibą w Wiedniu, posiada spółki zależne i oddziały w ponad 25 krajach i jest notowany w segmencie Prime Market na Wiedeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (symbol: KTCG). W roku obrotowym 2022/23 około 4000 pracowników wygenerowało przychody w wysokości 553 mln EUR.
Kontakt
Maciej Zezyk
Dyrektor Sprzedaży
Kapsch Telematic Services Sp. z o.o.
Poleczki Business Park – Building A1 ul. Poleczki
35 02-822 Warsaw
P +48 782 100 289
maciej.zezyk@kapsch.net