Bartosz Dominiak, Smart City Blog:
Mobilność jest jednym z tematów VIII Smart City Forum. Dlaczego ten aspekt jest tak ważny dla miasta inteligentnego?
Współczesne miasta borykają się z kilkoma głównymi problemami. Energetyka, jakość powietrza, suburbanizacja, rozwarstwienie, bezpieczeństwo. Takim problemem jest również organizacja przemieszczania się, czyli mobilności mieszkańców w obrębie miasta oraz jego obszaru funkcjonalnego. Co więcej, mobilność w mniejszym lub większym stopniu wiąże się z problemami, które wymieniłem, choćby z energetyką w kontekście rozwoju elektromobilności. Dlatego dzisiejsze miasto, które ma aspiracje do bycia określanym mianem miasta inteligentnego, nie może sobie pozwolić na zaniedbanie tematyki mobilności. To jedno z głównych wyzwań.
Na czym polega zrównoważona mobilność w mieście?
Jeszcze niedawno powszechnie używano określenia transport. Dziś miasta, które chcą się zmieniać, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom swoich mieszkańców, mówią o mobilności, a nie o transporcie. Dlaczego? Bo mobilność to coś znacznie szerszego, nie tylko w rozumieniu wykorzystywanych środków transportu, ale przede wszystkim sposobu podejścia do przemieszczania się na obszarach metropolii. Zrównoważona mobilność ma charakter holistyczny, a w jej tle stoi interes mieszkańców rozumianych jako wspólnota, a nie suma pojedynczych jednostek. Mniejsze znaczenie ma to, czym przemieszczamy się po mieście – ważne jest sprawne, wygodne, efektywne kosztowo dotarcie z punktu A do punktu B.
Zrównoważona mobilność jest odpowiedzią na wyzwania we współczesnych miastach. Korki, zanieczyszczenie powietrza, wypadki w ruchu drogowym i zmieniające się wzorce zachowań mieszkańców wymagają zmiany podejścia do transportu w mieście. Czynnikiem, który ma wpływ na zachodzące zmiany, jest również rozwój technologii, który np. umożliwia faktyczne zaistnienie tzw. sharing economy (ekonomii współdzieleni) czy rozwój pojazdów o napędzie elektrycznym.
Mówiąc o zrównoważonej mobilności, warto pamiętać o tym, co chcemy dzięki niej osiągnąć. Celami są: poprawa jakość powietrza, ograniczenie hałasu, optymalizacja wykorzystania infrastruktury, poprawa jakości przestrzeni publicznej, a w efekcie zapewnienie lepszych warunków do życia w mieście. Zrównoważona mobilność może też pośrednio przyczynić się do rozwoju lokalnej gospodarki.
Dalsza część wywiadu na stronie: http://inteligentnemiastairegiony.pl/technologie/inteligentny-transport/559-mobilnosc-to-jedno-z-glownych-wyzwan-smart-city-rozmowa-z-bartoszem-dominiakiem-smart-city-blog