Gospodarzami bloku tematycznego V – 5G – zastosowanie z perspektywy miast, byli: ORANGE, lesss Sp. z o.o., Miasto Wrocław. Tę część otworzyły trzy prezentacje wprowadzające: Piotra Muszyńskiego
, Wiceprezesa Zarządu ds. Strategii i Transformacji, Orange Polska, Jakuba Borkowskiego, Senior Business Expansion Managera, Huawei Technologies Co., Ltd. oraz Piotra Ostanka, Biznes Partnera, CEO, lesss.
W swoim wystąpieniu Piotr Muszyński, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii i Transformacji, Orange Polska, stwierdził, że 5G to obietnica nowego, wielkiego wydarzenia biznesowego, które pozwoli na odpowiedzenie na rodzące się potrzeby. Ta ewolucja technologiczna wyznaczona jest popytem – klient wskazuje trendy rozwoju, a nie operator (on ma się do niej dostosować). Tworzone są coraz to nowsze urządzenia, które do działania wymagają coraz lepszych parametrów sieci. Nieograniczony dostęp do danych będzie wymagany niezależnie od miejsca i czasu. Za kilka lat na świecie pojawią się dziś nam nie znane rozwiązania, wymagające sieci gwarantujących jakość usług. 5G ma stworzyć środowisko dla przyszłych koncepcji rynkowych (inteligentnych miast, inteligentnych fabryk, Internetu Rzeczy). To nie tylko kolejna generacja sieci mobilnej, to szereg rozwiązań zapewniających znacząco wyższą jakość usług dostępu do sieci. W Europie planuje się, że w latach 2017–2019 będą odbywały się testy 5G. Komercyjne wdrożenie nastąpi po 2020 r. W Polsce istnieją bariery do implementacji tego rozwiązania takie, jak: brak odpowiednich częstotliwości, ograniczenia emisji pola magnetycznego, nastawienie społeczne do budowy stacji nadawczych. 5G to wysokie częstotliwości i relatywnie małe zasięgi, co wymusza zagęszczenie sieci. 22 czerwca 2017 r. Minister Cyfryzacji podpisała Porozumienie na rzecz Strategii 5G dla Polski. Państwo, naukowcy i biznes mają współpracować, by wdrożyć w naszym kraju sieć piątej generacji. Porozumienie przyspieszy rozwój 5G. Rozwój Smart City nie wymaga dostępu do sieci 5G, ale wraz ze wzrostem urządzeń w sieci (IoT) oraz restrykcyjne wymagania usług co do czasu reakcji sprawią, że wdrożenie tej sieci będzie pożądane.
Jakub Borkowski, Senior Business Expansion Manager, Huawei Technologies Co., w ramach swojej prezentacji potwierdził zdania wypowiedziane przez Muszyńskiego. Prelegent pokazał 5G z punktu widzenia chińskiego dostawcy. Przyznał, że LTE może zrealizować obecne wymagania, ale 5G umożliwi operatorom i zewnętrznym firmom oparcie biznesu na wysokiej jakości. 2G czy 3G koncentrowały się na lepszej przepustowości, natomiast sieć piątej generacji zapewni lepsze SLA. Wskazał, że wg Komisji Europejskiej rok 2026 będzie ostateczną datą pokrycia wszystkich terenów zurbanizowanych siecią 5G. GSMA przewiduje komercjalizację 5G od 2021 r. W Polsce testy 5G oczekiwane są w 2018 r.
Piotr Ostanek, Biznes Partner, CEO, lesss, podkreślił, że trend Smart City daje nam wiele możliwości i jest wyznacznikiem zmian. My też wpisujemy się w ten trend – chcemy: w przestrzeni publicznej żyć bezpiecznej, zużywać mniej energii elektrycznej, wykorzystywać już istniejące zasoby miejskie. Do 2020 r. są dostępne środki w ramach dotacji UE, które można wykorzystywać na rozwój infrastruktury publicznej poprzez zwiększenie atrakcyjności miejsc publicznych, budowanie multimedialnych miejsc publicznych. Firma lesss jako pierwsza połączyła rozwiązanie sterowania oświetleniem ulicznym dzięki analizie obrazu z kamery zintegrowanej z lampą. Przesył danych następuje po 230 VAC – wykorzystuje się istniejącą infrastrukturę kablową. Monitoring IP prowadzony jest w wysokiej rozdzielczości 24/h. Oszczędność energii elektrycznej do 85 proc. Całe rozwiązanie działa w inteligencji rozproszonej. Istnieje możliwość zintegrowania kamer z monitoringiem miejskim. Aktualnie w kręgu zainteresowań firmy lesss są: ścieżki rowerowe, parki, skwerki, place zabaw, przejścia dla pieszych, punkty P&R, osiedla, stacje kolejowe, magazyny. Ostanek pokazał ciekawy przykład realizacji w Skate Parku w Legnicy, gdzie cała instalacja trwała jeden dzień. Moduły lesss łączą w sobie nie tylko kamerę i oprawę typu LED, ale również możliwe są: router wi-fi, micro BTS, ekrany LED, czujniki smogu czy wilgotności, sensory, głośniki. Ciekawym produktem jest również aplikacja City, która działa w chmurze. Rozwiązanie łączy rożnego rodzaju urządzenia, pokazuje alerty, robi screeny ze zdarzeń, pokazuje dane statystyczne z lokalizacji.
Po prezentacjach gospodarzy Marcin Piasecki, Redaktor dziennika Rzeczpospolita, rozpoczął panel dyskusyjny, w trakcie którego odpowiedziano na następujące pytania: Jakie są plany działania dotyczące technologii 5G? Jakie korzyści przyniesie sieć 5G w miastach? Jak będzie wyglądało funkcjonowanie nowej sieci i czym jest „network slicing”? Jakie korzyści może wnieść IoT do budowy sieci w projektach Smart City? W panelu udział wzięli: Maciej Bluj, Wiceprezydent Miasta Wrocławia, Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta ds. Inwestycji i Rozwoju, Urząd Miasta Lublina, Piotr Ostanek, Biznes Partner, Prezes Zarządu lesss, Piotr Jaworski, Dyrektor Wykonawczy ds. Sieci i Technologii, Orange Polska, Krzysztof Dyl, Zastępca Prezesa, Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Krzysztof Dyl, Zastępca Prezesa, Urząd Komunikacji Elektronicznej, w swojej wypowiedzi potwierdził daty dotyczące 5G, jakie podali w prezentacjach Muszyński i Borkowski. UKE od samego początku wspiera w działaniu operatorów. Bierze udział w projekcie Polska Cyfrowa. Urząd angażuje się w proces edukacyjny, np. dzieci.
Maciej Bluj, Wiceprezydent Miasta Wrocławia, przyznał, że obszary w jakich aktualnie działają nie wymagają dużych przesyłów danych i szybkości (np. informacja o zajętości miejsc parkingowych czy wysyłka statystyk pogodowych). To co jest w stanie zmienić 5G jest dopiero przed nami. Jest wiele dziedzin, gdzie taka sieć będzie bardzo korzystna, np. telemedycyna, opieka nad osobami starszymi, samochody autonomiczne. Na pewno 5G będzie miało zastosowanie do planowania podróży, jeśli pomoże szybko przewidywać poziom ruchu w najbliższym czasie.
Piotr Jaworski, Dyrektor Wykonawczy ds. Sieci i Technologii, Orange Polska, wskazał, że powodem wdrożenia 5G są biznes i oczekiwania klientów. W 2020 r. będzie około 20–50 mld urządzeń w sieci z czego prawie połowa wykorzystywanych przez miasta. Większość z nich to będą urządzenia, które wymagają bardzo szybkiej odpowiedzi (np. autonomiczne). Szacuje się, że koszt wdrożenia 5G w Unii Europejskiej wyniesie 400–500 mld euro w perspektywie do 2025 r.
Piotr Ostanek, Biznes Partner, Prezes Zarządu lesss, stwierdził, że 5G umożliwi połączenie wszystkiego co ma chipset i odbiera jakiś sygnał. Dzięki zarządzaniu w czasie rzeczywistym ruchem, zwiększy się przepustowość miasta. 5G spowoduje, że masz świat będzie jednym wielkim organizmem, zintegrowanym ze sobą, podłączonym do jednego komputera wyznaczającego zadania. Ostanek przedstawił wizję, kiedy to maszyny przyjmą kontrole nad światem. Zadał pytanie: czy ludzie zdają sobie z tego sprawę? Sztuczna inteligencja może być problemem, nawet patrząc z perspektywy ewolucji świata.
Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta ds. Inwestycji i Rozwoju, Urząd Miasta Lublina, powiedział, że 5G zmieni kwestię partycypacji społecznej, gdyż będzie łatwiej dyskutować z mieszkańcem i planować.
Tekst przygotowała redakcja „Inteligentne Miasta i Regiony” (www.inteligentnemiastairegiony.pl).
Data publikacji: