Po prezentacji Bartosz Dominiak, Ekspert rynku – Bloger, Smart City Blog, rozpoczął panel dyskusyjny, w trakcie którego omówiono następujące kwestie:
- Problem smogu.
- Efektywne gromadzenie danych dotyczących jakości powietrza w mieście.
- Edukacja energetyczna.
- Wykorzystanie nowych technologii dla podniesienia efektywności energetycznej.
- Klastry energii.
- Koncepcja autonomicznie energetycznego miasta.
- Jak zasilać inteligentne miasto?
W panelu wzięli udział:
Marek Haliniak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska – stwierdził, że gdyby spojrzeć na mapę Polski to tylko województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie nie są zagrożone smogiem. Pozostałe regiony mają widoczny niski poziom jakości powietrza. Zaapelował, że węgiel jest zbyt cennym surowcem, aby go spalać. W kwestii stacji monitorujących jakość powietrza wskazał, że GIOŚ jest chętny do współpracy z samorządami pod warunkiem, że ich punkty będą spełniać pewne warunki, aby móc je włączyć w system.
Beata Klimek, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – przyznała, że sytuacja z jakością powietrza w Ostrowie Wielkopolskim wymaga poprawy. Władze starają się walczyć z tym ogromnym problemem. Smog to dziś bardzo duże wyzwanie, przed którym stają rząd i samorządy. W Ostrowie Wielkopolskim wdrażane są inicjatywy w celu zmniejszenia zanieczyszczenia. Dotacje miasta na ogrzewanie elektryczne, gazowe, pompy ciepła czy miejskie ciepliki zyskało bardzo duże zainteresowanie mieszkańców. Z przestrzeni miejskiej zniknęło już 350 „kopciuchów”. Pani Prezydent pochwaliła się, że jako pierwsi w Wielkopolsce rozpoczęli erę elektromobilności w transporcie miejskim. Energia elektryczna do zasilania autobusów wytwarzana jest z biomasy, a nie z węgla. Miasto inwestuje również w rower miejski, parkingi buforowe, edukację, która jest sprzymierzeńcem i ambasadorem wdrażanych rozwiązań. W Ostrowie Wielkopolskim rozudowywana jest infrastruktura zielona poprzez nasadzanie tysięcy drzew.
Wojciech Lubawski, Prezydent Miasta Kielce – powiedział, że Kielce mają problem z niską jakością powietrza jedynie w zimie. Miasto leży w dolinie otoczonej górami, co dodatkowo utrudnia walkę ze smogiem. Mieszkańców truje ogrzewanie, a nie transport. Problemem jest węgiel pozagatunkowy (miał, węgiel słabej jakości), którego wartość energetyczna jest bardzo słaba, ale jest on w atrakcyjnej cenie dla większości nabywców. Wszyscy płacimy za to zdrowiem. Bez zakazu sprzedaży tego paliwa nie da się go wyeliminować z obrotu. Mieszkańcy miasta bronią się przed zmianami kotłowni węglowych na kotłownie gazowe czy podłączenie do sieci ciepłowniczej, gdyż wymaga to większych nakładów finansowych.
Marcin Skwierawski, Wiceprezydent Miasta Sopotu – podkreślił potrzebę uregulowań rządowych i jasne określenie czy wspierane będą nadal kopalnie czy świeże powietrze. Dodał, że samorządy mają bardzo dużo do zrobienia w kontekście współpracy z biznesem, który jest bardziej innowacyjnych od urzędów nienadążających za trendami technologicznymi. Wg niego nie powinno opierać się się polskiej gospodarki na węglu. Aktualnie krajowe sieci ciepłownicze mogą być budowane do terenów rozwojowych, co trzeba zmienić. W Sopocie wprowadzany jest aktualnie projekt termomodernizacji i wymiany oświetlenia.
Paweł Pisarczyk, Prezes Zarządu, Atende Software, Grupa Atende – wskazał, że wiedza jest niezbędna do świadomego podejmowania decyzji odnośnie inwestycji. W swojej wypowiedzi prelegent odniósł się do OZE, klastrów energii i Smart Meteringu. Podkreślił też, że rynek energetyczny musi przestać być przegranulowany.
Tekst przygotowała redakcja „Inteligentne Miasta i Regiony” (www.inteligentnemiastairegiony.pl).