Ciekawym elementem V edycji Smart City Forum był Fire Chat z laureatami zeszłorocznego Konkursu Smart City, który poprowadził Ryszard Holzer, Sekretarz Redakcji Newsweeka. W krótkich wywiadach wzięli udział: Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia
, Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, Marek Ustrobiński, Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Tadeusz Krzakowski, Prezydent Miasta Legnicy.
W swoim wystąpieniu Rafał Dudkiewicz, Prezydent Wrocławia, stwierdził, że ze Smart City i Green City wydobywa się sens miasta oferującego dużo ciekawych usług swoim mieszkańcom, dzięki czemu będą oni chcieli przebywać w takim mieście i będą bardziej usatysfakcjonowani życiem. Cywilizacja koncentruje ludzi wokół dużych centr urbanizacyjnych, którymi trzeba zarządzać. Bardzo istotne jest panowanie nad kosztami. Na tle tych nowoczesnych zmian niezwykle ważną kwestią staje się zbliżenie do przyrody. Wg Prezydenta trzeba dokładać starań, aby powietrze w miastach było coraz czystsze, ponieważ smog jest już bardzo dużym problemem. We Wrocławiu skasowano około 90 tys. palenisk. Pomóc też może carsharing samochodów elektrycznych, który we Wrocławiu ruszy już na wiosnę tego roku. Jednak niezwykle ważną kwestią jest wprowadzenie ogólnopolskich regulacji, które pomogą w walce ze smogiem. Myślenie „Smart” i działania proekologiczne muszą być ze sobą nierozerwalnie powiązane.
Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, oznajmił, że mieszkańcy Lublina chcą mieć nowoczesne usługi i korzystają na co dzień z rozwiązań „Smart” w mieście. Jest jednak grupa mieszkańców, która jest wykluczona informatycznie lub woli korzystać z rozwiązań tradycyjnych. Również i ci obywatele będą wspierani. Lublin pozyskuje finansowanie inwestycji we własnym zakresie. Będzie współpracował z Ministerstwem Cyfryzacji przy programie dla szkół. Będzie rozwijał bezemisyjny transport miejski. Jest otwarty na nowe działania.
Marek Ustrobiński, Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa, stwierdził, że nie rezygnują z innowacyjnego rozwiązania w zakresie transportu publicznego, jakim jest monorail, czyli kolej naziemna. Cały czas prowadzone są działania w kierunku jego powstania. Rzeszów to również inne ciekawe projekty Smart City – zakup autobusów gazowych w celu ochrony środowiska, inteligentny basen, punkty obsługi mieszkańca w galeriach handlowych, w których można wyrobić dowód osobisty, prawo jazdy czy załatwić „przy okazji” inne sprawy urzędowe, ciesząca się dużym zainteresowaniem nauka języka chińskiego w szkołach, która wynikła w ramach współpracy z miastem partnerskim w Chinach, czy kształcenie specjalistów z zakresu branży lotniczej w celu rozwoju technologicznego regionu.
Prezydent Tadeusz Krzakowski przyznał, że Legnica jest bogata w wiedzę i ma świadomość potrzeby rozwoju. Dodatkowo konkuruje gospodarczo z miastami zza Odry i Karkonoszy. W działaniach „Smart” dla władz ważni są mieszkańcy i inwestorzy. Władze miasta liczą na nowych inwestorów i chcą, aby ich partnerami stali się właśnie Legniczanie. Co ważne Prelegent podkreślił, że nie boji się mówić o problemach miasta i o nich komunikować. Przykładowo, w związku z obecnością smogu, na tablicach zainstalowanych przy ulicach, wyświetlana jest informacja o aktualnym stanie jakości powietrza w mieście. Pomaga to w budowaniu świadomego społeczeństwa, które może przyczynić się do wprowadzania pozytywnych zmian.
Tekst przygotowała redakcja „Inteligentne Miasta i Regiony”.
Data publikacji: