Smart City Forum, odbywające się w Hotelu Sheraton w Warszawie, rozpoczęły wystąpienia inauguracyjne przedstawicieli trzech miast, które często wymieniane są w kontekście inteligentnych wdrożeń. Wiceprezydent Wrocławia i zarazem przewodniczący Rady Programowej Forum Maciej Bluj podkreślił – co czyniło tego dnia również wielu innych mówców – kluczową rolę mieszkańców w rozwoju współczesnych miast. – Jako zarządzający miastem musimy być bardziej zwinni, aby reagować na zmienne oczekiwania mieszkańców – powiedział wiceprezydent stolicy Dolnego Śląska. Zwrócił też uwagę na temat wciąż rzadko podnoszony przez polskie miasta – cyberbezpieczeństwo.
Z kolei prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (polecam wywiad z prezydentem) odwołał się do przykładów miast zagranicznych (Tel Awiw, Hanower) , a także przypomniał, że wymiana dobrych i złych doświadczeń podczas takich wydarzeń jak Smart City Forum, pomaga myśleć o przyszłości. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk mówił o partnerstwie miast z biznesem, podkreślając, że miasta stają się coraz bardziej wymagające. Wskazał też szereg obszarów, w których możliwa jest taka współpraca, w tym również stosunkowo nowe dziedziny, jak inteligentne systemy ochrony zdrowia czy opieka nad seniorami.
Blok I: Rozwój miasta „okiem” samorządów
Wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz rozpoczął swoją wypowiedź od stwierdzenia, że „smart city to happy city”. Pokazał również na przykładzie z ostatnich tygodni, że inteligentne miasto to nie tylko nowe technologie i duże pieniądze, ale przede wszystkim pomysł. Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego Miasto Gdynia zorganizowało akcję wysyłania przez wychowawców listów do uczniów, którzy będą szli do szkoły po raz pierwszy – całość kosztowała 760 zł i pokazała młodym mieszkańcom, że są częścią lokalnej wspólnoty.
Z kolei wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj mówił o trzech realizowanych priorytetach w obszarze smart city – związanych z mobilnością: rozwijaniem Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS), promowaniem shared mobility (bikesharing, scootersharing oraz carsharing aut elektrycznych) i poprawianiem standardu komunikacji zbiorowej. Wspomniał również o aplikacji mobilnej Mobill, której premiera odbyła się kilka dni temu. Aplikacja ma integrować wszystkie rozwiązania transportowe w metropolii wrocławskiej, docelowo ze zintegrowaną obsługą płatności dla różnych operatorów, a także podpowiedziami dla mieszkańców w zakresie wyboru najkorzystniejszej taryfy w zależności od preferencji transportowych.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przekonywał – wykorzystując przykłady ze swojej prezydentury – że mieszkańcy nie oczekują wielkich inwestycji infrastrukturalnych (np. kolejnych hal sportowych), lecz przede wszystkim inwestycji w drobne rzeczy poprawiające komfort codziennego życia. Jego zdaniem wyzwaniem dla Poznania w najbliższym czasie będą kwestie transportu publicznego oraz działania dedykowane seniorom. W podobnym tonie wypowiadał się prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Podkreślał znaczenie transportu publicznego (Lublin w 2020 roku osiągnie poziom 75% taboru zeroemisyjnego w komunikacji zbiorowej), a także przypomniał, że obecnie dużo projektów realizowanych przez miasto jest generowanych przez samych mieszkańców.
Na koniec rozmowy moderator poprosił o wskazanie futurystycznych wizji w miastach uczestników debaty które mogłyby pojawić się np. 20 lat. Warto odnotować trzy wypowiedzi:
- Beata Klimek ze Świdnicy chciałaby, aby jej miasto było samowystarczalne energetycznie
- Maciej Bluj z Wrocławia oczekuje autonomicznej komunikacji zbiorowej
- Jacek Jaśkowiak z Poznania chciałby, aby Poznań wyznaczał standardy, z których będą czerpać Amsterdam, Kopenhaga czy Zurych.
Pierwszy blok tematyczny zakończyła prezentacja i2CAT z Barcelony – centrum badawczo-innowacyjnego w zakresie zaawansowanego wykorzystywania Internetu.
Blok II: Idea miasta innowacyjnego
Kolejny panel dyskusyjny, moderowany przez dr Monikę Mizielińską-Chmielewską, ekspert rynku nowych technologii z Media Trend, poświęcony był zrównoważonemu podejściu do rozwoju miast, strategicznemu wykorzystaniu innowacji oraz modelom współpracy miast i biznesu.
Z nieco innej perspektywy swoje stanowisko przedstawili przedstawiciele biznesu. Szymon Kniaź z Danfoss Poland położył nacisk na wymianę doświadczeń między biznesem a samorządami. Wskazał na dwa przykłady z działalności jego firmy: organizowane przez Danfoss całodzienne warsztaty o energii dla samorządowców oraz działania doradcze dla miast w zakresie przewidywania skutków planowanych inwestycji w zakresie energetyki. Andrzej Dopierała, prezes Asseco Data Systems, wymienił kilka różnorodnych projektów będących efektem współpracy z miastami: Śląska Karty Usług Publicznych (ŚKUP), system monitoringu miejsc parkingowych w Rzeszowie czy Gdańska Platforma Edukacyjna. Sławomir Palczewski z Nokia Solutions and Network przedstawił punkt widzenia współpracy z samorządami z perspektywy firmy globalnej. Jego zdaniem smart city to jest platforma, która zbiera dane i je analizuje do dalszego wykorzystania. – Stosunkowo łatwo jest zbudować w mieście jedną rzecz, ale bardzo trudno jest stworzyć smart city jako zintegrowany system – mówi przedstawiciel firmy Nokia.
W tym bloku zostały także zaprezentowane dwie prezentacje: firmy KJOSK o interaktywnej stacji do umieszczenia w przestrzeni miejskiej oraz firmy Asseco Data Systems o rozwiązaniach software’owych dla małych i średnich miast.
Blok III: Smart City: miasto tworzone przez ludzi dla ludzi
Szersze omówienie dyskusji w tym bloku tematycznym zamieszczę na Smart City Blogu w weekend.
W tym bloku zostały zaprezentowane też dwie prezentacje: firmy BIT S.A.na temat systemu zintegrowanego systemu komunikacji z mieszkańcami oraz firmy W.P.I.P o roli inteligentnych budynków w inteligentnych miastach.
Blok IV: PropTech w praktyce
W debacie wzięli udział: Piotr Smagała (SkyConcept), Marcin Grzelewski (APA Wojciechowski), Mikołaj Niemczycki (Cushman & Wakefield Polska), Maciej Wiśniewski (LOREDO RES), Bartosz Zamara (Europtima), Bartosz Jankowski (Rewitech) oraz Paweł Wielądek (Hill International), a rozmowę moderował Grzegorz Skowroński (Wolf Theiss).
Być może temat PropTech zagości na stałe przy okazji Smart City Forum – w formie PropTech Congress.
Smart City Blog jest Głównym Patronem Medialnym VIII edycji Smart City Forum.
Tekst przygotował nasz Patron Medialny, Smart City Blog (www.smartcityblog.pl).