9 września 2024 roku odbyło się posiedzenie Rady Programowej 19. Smart City Forum, podczas którego omówiono zagadnienia dotyczące agendy jesiennej edycji wydarzenia poświęconego rozwojowi inteligentnych miast w Polsce. Kongres odbędzie się w dniach 18-19 listopada w The Westin Warsaw Hotel.
Spotkanie poprowadził Maciej Bluj, Przewodniczący Rady Programowej, ekspert w dziedzinie rozwiązań smart city oraz Wiceprezydent Miasta Wrocławia w latach 2007–2018. Uczestnicy skoncentrowali się na opracowaniu ram programowych forum, które stanie się przestrzenią wymiany doświadczeń, pomysłów i innowacji związanych z miejską transformacją.
Podczas rady uczestnicy poruszyli kluczowe tematy związane z samorządowym dialogiem, wizjami i wyzwaniami dla miast. Dyskusje koncentrowały się na innowacyjnych modelach zarządzania miejskiego, efektywnej współpracy miast z biznesem oraz optymalnym wykorzystaniu dofinansowań na rozwój innowacyjnych rozwiązań. Zwrócono również uwagę na istotowość tematu związanego z bezpieczeństwem kraju, w tym cyberbezpieczeństwa m.in. w jednostkach samorządowych. Zauważono także potrzebę zacieśniania współpracy między metropoliami a miastami średniej wielkości i wspieranie zrównoważonego rozwoju regionalnego.
Eksperci zwrócili uwagę na nowoczesne narzędzia edukacyjne i ich wpływ na jakość nauczania oraz jak samorządy mogą wspierać rozwój placówek edukacyjnych i bezpieczeństwo dzieci w kontakcie z nowymi technologiami. Ważnym tematem była również polityka równych szans, uwzględniająca potrzeby różnych grup społecznych oraz programy wspierające równość.
Poruszone zostały zagadnienia związane z niezależną energetyką miejską, w tym ciepłownictwem, odnawialnymi źródłami energii (OZE) i gospodarką odpadami, oraz nowoczesnymi technologiami generującymi oszczędności w mieście. Eksperci zwrócili uwagę na automatykę budynkową i monitorowanie zużycia energii, co może przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej, a także jak inteligentne zarządzanie oświetleniem miejskim (Smart Lighting) może zoptymalizować zużycie energii oraz zredukować zanieczyszczenie światłem.
Członkowie rady rozmawiali na temat infrastruktury i mobilności opartej na nowych technologiach, które wspierają rozwój miast przyszłości. Dyskusje skupiły się także na wyzwaniach związanych z wdrażaniem idei Smart City i e-urzędów, koncentrując się na współpracy i organizacji pracy w urzędach.
Kolejnym tematem była przyszłość miast w kontekście wykorzystania danych i ich jakości. Rozważano, czy polskie miasta potrafią efektywnie wykorzystywać dane, jakie są wyzwania związane z ich utrzymaniem oraz jak sztuczna inteligencja może wspierać procesy gromadzenia i analizy danych. Omówiono także kwestie gospodarki odpadami w oparciu o zasady obiegu zamkniętego, które mogą wspierać zrównoważony rozwój miejskich społeczności.
Na koniec poruszono kwestię roli UrbanLabów i nowoczesnych platform miejskich w kształtowaniu polityki miejskiej. Dyskusje skupiły się na inicjatywach skierowanych do młodzieży, a także na tematach związanych ze smart security, koncentrując się na ochronie infrastruktury krytycznej i miejskich systemach IT.
Spotkanie Rady Programowej 19. Smart City Forum zakończyło się zebraniem wielu wartościowych pomysłów i sugestii, które zostaną uwzględnione w ostatecznym programie nadchodzącego forum.
W spotkaniu Rady Programowej udział wzięli m.in.:
- Hanna Zdanowska, Prezydentka Miasta Łodzi
- Aldona Machnowska-Góra, Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy
- Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa
- Katarzyna Kuczyńska-Budka, Prezydentka Miasta Gliwic
- Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu
- Beata Moskal-Słaniewska, Prezydentka Miasta Świdnicy
- Agnieszka Rupniewska, Prezydentka Miasta Zabrza
- Adam Szponka, Zastępca Prezydenta Miasta Torunia