Za nami już XVIII Smart City Forum w Warszawie. Yunex Traffic był partnerem strategicznym tego wydarzenia i opowiedział w jaki sposób nowoczesne rozwiązania mogą poprawić jakość życia w miastach i wpływać na bezpieczeństwo.
W ramach wydarzenia Yunex zaprezentował m.in. trendy w mobilności tj. sterowanie ruchem uwzględniające zanieczyszczenie korytarzy transportowych.
O tym przed jakimi wyzwaniami i oczekiwaniami obecnie stoimy, szczególnie w dużych miastach, opowiedział w swojej prezentacji Łukasz Borowski dyrektor serwisu w Yunex Sp. z o.o.:
„Chcemy pomóc planecie, dzięki naszym rozwiązaniom. Sprawiamy, że nasze miasta stają się bardziej przyjazne do życia poprzez zastosowanie nowych technologii, wykorzystywaniu różnych danych. Poprawiamy przede wszystkim bezpieczeństwo przez zarządzanie ruchem drogowym. Korzystając z naszych rozwiązań redukujemy emisję CO2 i innych substancji szkodliwych dla zdrowia”
Obecnie w Polsce dominuje tendencja posiadania jednego lub nawet kilku samochodów na własność od czego odchodzi się już poza granicami naszego kraju, gdzie znacznie większym trendem jest ich współdzielenie. Coraz częściej korzystamy jednak z wypożyczalni takich środków transportu jak rowery miejskie czy hulajnogi. Miasta aktywnie zachęcają w szczególności młodych obywateli do wybierania tych środków mobilności podręcznej edukując ich jednocześnie i skłaniając do wyboru także w przyszłości tych form komunikacji, które są bardziej przyjazne dla środowiska.
W wielu miastach europejskich odchodzi się od stosowania pojazdów z silnikiem diesla i wprowadza dla nich strefy zakazane, a niewdrożenie tego wiąże się z ogromnymi karami dla miast. W Polce jednak nadal nie ma rozróżnienia na pojazdy diesla i benzynowe, a dzielimy je jedynie na spalinowe i elektryczne, czy autonomiczne.
Myśląc o środowiskowym zarządzaniu ruchem i jego wdrażaniu w Polsce zauważamy problem legislacyjny jakim jest brak kar za nieprzestrzeganie takiego rodzaju przepisów jak np. wjazd do strefy zakazanej.
W wielu miastach zainstalowane są już systemy sterowania ruchem drogowym, dzięki czemu możemy uzyskiwać dane historyczne i tym ruchem zarządzać np. poprzez znaki zmiennej treści.
„Technologią przyszłości jest technologia V2X czyli bezpośrednie komunikowanie się pojazdów. W momencie jakiegokolwiek zagrożenia możemy wyświetlać informację do samochodu, a w przyszłości, moim zdaniem, to samochód sam będzie podejmował za nas decyzję. Jeżeli będzie jakieś zagrożenie w danym miejscu, albo w centrum miasta jest duży korek, to ja mając taką informację, będę mógł podjąć decyzję o wyborze innego środka transportu jak np. metro czy autobus, aby dotrzeć do celu szybciej” – kontynuował Łukasz Borowski.
Pierwszym miastem, gdzie wdrożony został w Polsce przez firmę Yunex Traffic duży system zarządzania ruchem drogowym są Tychy. Wykorzystane tam nowe technologie i sterowanie ruchem odbywa się poprzez informację z czujników środowiskowych i danych pomiarowych w taki sposób, że np. jesteśmy w stanie ograniczyć ruch w centrum miasta i skierować go na zewnętrzne drogi lub przekazywać informację na znakach zmiennej treści, powiadamiając o zatorach i zmuszając kierowców tym samym do wyboru innej trasy.
Miasta, samorządy, firmy technologiczne, mają przed sobą wiele pracy do zrobienia w temacie sterowania ruchem uwzględniającym zanieczyszczenie korytarzy transportowych, aby jak najbardziej pomóc planecie i wpłynąć na środowisko.
Dodatkowo podczas Kongresu przedstawiciel Yunex opowiadał także o AIMSUNIE, czyli narzędziu wspomagającym planowanie przestrzenne w miastach pod kątem potrzeb transportowych.
„Zauważamy potrzebę planowania rozkładu ruchu drogowego, ulic i komunikacji” – powiedział Łukasz Borowski.
Oprogramowanie Aimsun Next prognozuje w trybie offline różne warunki ruchu, które jesteśmy w stanie odzwierciedlić zbierając dane z czujników, detektorów, stacji pomiarowych, które są dostępne w wielu miastach i następnie zaprojektować, wprowadzić dane i je przeanalizować.
To co wyróżnia oprogramowanie Aimsun to fakt, że ma skupione planowanie makroskopowe, mezoskopowe i mikroskopowe w jednym narzędziu. Umożliwia w związku z tym jednoczesne symulowanie dla danego obszaru zarówno całej siatki połączeń np. pomiędzy węzłami, dzielnicami, a także wykonywania mikroanalizy dotyczącej konkretnych skrzyżowań i weryfikowania, a także decydowania jakie będą najlepsze rozwiązania stosując dla danego obszaru np. ronda czy sygnalizację świetlną, oraz jak dokonać ich rozmieszczenia. Oprogramowanie pozwala także symulować pieszych, rowerzystów, obrazować wykorzystywanie siatki połączeń pod względem wykorzystania rowerów miejskich i hulajnóg, pomaga zaplanować najlepsze rozmieszczenie dla różnych obiektów np. stacji ładowania, co szczególnie przydatne jest np. przy budowie nowych osiedli, szkół, czy budynków użyteczności publicznej.
Drugą, niezwykle istotną funkcjonalnością do korzystania z której miasta w Polsce powinny zmierzać, a co jest już obecne w Europie, to symulacja w czasie rzeczywistym, bazująca na danych wprowadzonych w trybie offline. Umożliwia to tworzenie strategii i scenariuszy dla ruchu drogowego np. w przypadku nagłego zdarzenia na drodze. AIMSUN symuluje co może wydarzyć się na drogach decydując się na wprowadzenie wybranego, proponowanego rozwiązania. Pozwala wybrać jeden z kilku możliwych scenariuszy. Można zrobić to automatycznie jeżeli jest to skoordynowane z systemem zarządzania ruchem, sygnalizacją, stacjami pomiarowymi, znakami zmiennej treści lub obecnie nawet nawigacją. Dzięki temu jesteśmy w stanie zminimalizować utrudnienia dla uczestników ruchu, zakomunikować i pokierować ich w taki sposób by uniknęli zatorów.
Na etapie planowania przestrzennego niezwykle warto jest zastosować to rozwiązanie w celu analizy i wyboru najlepszych rozwiązań.
Relacje z tego wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej Smart City Forum.
Data publikacji: