Każde miasto posiadające sieć oświetlenia ulicznego może wykorzystać ją do budowy inteligentnego miasta. Jak może to wyglądać? Dlaczego warto rozważyć taką inwestycję? Co można dzięki niej zyskać? Odkrywamy niewykorzystany potencjał oświetlenia miejskiego. Oto jak można je zmodernizować, korzystając z nowoczesnych rozwiązań IoT.
Dlaczego miasta muszą przejść gruntowną metamorfozę?
Miasta odpowiadają za dwie trzecie światowego zużycia energii i ponad 70 procent rocznej globalnej emisji. ONZ przewiduje, że do 2050 roku 68 procent ludności będzie mieszkać na terenach zurbanizowanych. Powinniśmy dążyć do tego, aby były one efektywniejsze pod względem energetycznym. Jeśli emisje będą utrzymywać się na dotychczasowym poziomie, nie mamy szans wygrać z kryzysem klimatycznym. Pogorszeniu niewątpliwie ulegnie również komfort życia w miastach. W scenariuszu, w którym nie podejmiemy szybko odpowiednich działań staną się one tłoczne, upalne i ciemne, bo energii na ich doświetlenie może zacząć brakować.
Czas na zmiany w kierunku smart city
Zakłócenia w dostawach surowców energetycznych oraz gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej postawiły samorządy lokalne przed nowymi wyzwaniami. Miasta przyszłości muszą być smart. Potrzebują technologii, które pozwolą zapanować nad korkami, hałasem, zużyciem energii i zanieczyszczeniem powietrza. Realizacja tych postulatów nie przerasta naszych możliwości. W praktyce niemal każde miasto dysponuje infrastrukturą, którą można przeobrazić w szkielet inteligentnego miasta – mowa o sieci oświetlenia miejskiego.
Oświetlenie uliczne gęsto pokrywa powierzchnię większości miast. Nie musimy budować go od nowa – konstrukcja nośna, czyli słupy latarni ulicznych są już na miejscu. Jedyne co trzeba zrobić, to wymienić wieńczące je oprawy na takie, które można połączyć z inteligentnym systemem zarządzania a gromadzone przez niego dane z inteligentnymi rozwiązaniami mieście oraz wszystkimi innymi, które wykorzystują technologię IoT. Dzięki sprawniejszemu zarządzaniu oświetleniem, bardziej szczegółowej diagnostyce i lepiej planowanym pracom konserwacyjnym zintegrowane systemy oświetleniowe pomagają znacząco zredukować koszty i poprawić efektywność działania.
Jak Interact City oszczędza energię?
Interact City to zintegrowany system sterowania oświetleniem miejskim, z pomocą którego można zdalnie zarządzać pojedynczymi oprawami lub ich grupami. System gromadzi i analizuje mnóstwo danych zarówno na temat samej instalacji, jak i codziennego życia w mieście. Funkcjonalność systemu umożliwia zdalne zarządzanie infrastrukturą oświetleniową, pozwala dokładnie monitorować wykorzystanie i zużycie energii miejskiego oświetlenia, a automatyczne wykrywanie usterek informuje o awariach, co pozwala szybko podjąć działania naprawcze.
Oszczędności energii uzyskane dzięki Interact City to efekt rozsądniejszego gospodarowania infrastrukturą oświetleniową. Z pomocą rozbudowanej sieci czujników jesteśmy w stanie sprawić, aby oświetlenie działało z pełną mocą tylko tam, gdzie jest to niezbędne. Przykładowo, w godzinach nocnych latarnie mogą świecić światłem o minimalnym natężeniu. Automatycznie zwiększy się ono dopiero wtedy, gdy w okolicy pojawi się pojazd lub pieszy zapewniając tym samym bezpieczeństwo. Całkowite wyłączanie oświetlenia to nieefektywne rozwiązanie, którego koszty społeczne mogą być znacznie wyższe od pozyskanych oszczędności. Dysponujemy dziś technologiami, które pozwalają oszczędzać energię bez zaciemniania ulic. Co więcej nie są to rozwiązania będące poza zasięgiem polskich samorządów. Oprawy oświetleniowe podłączone do inteligentego systemu Interact City znajdziemy na ulicach Warszawy, Katowic, Szczecina, a także mniejszych miejscowości takich jak Łuków czy Białowieża. Wiele z wymienionych inwestycji zostało sfinansowanych dzięki funduszom europejskim oraz regionalnym programom operacyjnym. Interact City nie tylko pomaga usprawniać usługi, czy upiększać przestrzeń publiczną lecz także zwiększać bezpieczeństwo mieszkańców.
Kompleksowe podejście jest kluczowe
Modernizacja oświetlenia nie powinna sprowadzać się jedynie do wymiany opraw oświetleniowych na technologię LED. Najlepiej podejść do procesu kompleksowo, sięgając od razu po systemowe rozwiązania.
W miastach, gdzie działa już Interact City oszczędności energii są znacząco wyższe, niż tam, gdzie jedynie zmodernizowano jedynie przestarzałą instalację sodową na technologię LED. Możliwość znaczącej automatyzacji oświetlenia pozwala ograniczyć zużycie energii nawet do 80% procent, podczas gdy sama wymiana na technologię LED daje oszczędności rzędu 40%.
Dodatkowo oprogramowanie Interact City ma otwarte API, dzięki czemu można bez trudu integrować je z innymi pulpitami nawigacyjnymi i systemami IoT. Oznacza to, że system jest otwarty na implementację rozwiązań, których nie ma jeszcze na rynku lub są na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Produktów smart city z roku na rok przybywa (wartość rynku wycenia się na 500 mld USD, za niedługo liczba ta ma się podwoić), więc warto być przygotowanym na taką ewentualność.
Miast nie stać na czekanie
Wysokie ceny energii elektrycznej sprawiają, że miast i gmin nie stać na czekanie. Potrzebują one realnych rozwiązań, które mogą być wdrożone stosunkowo szybko. Oświetlenie jest łatwym i natychmiastowym sposobem na osiągnięcie rzeczywistego postępu w realizacji celów zrównoważonego rozwoju – przy jednoczesnym odpowiedzialnym gospodarowaniu budżetem.
Wybór dostawców inteligentnych rozwiązań, w tym rozwiązań oświetleniowych powinien być przemyślany, a kryterium wyboru nie powinna być jedynie cena, a przede wszystkim wysoka jakość zarówno samych produktów i systemów oświetleniowych, jak również wysoka jakość świadczonych usług utrzymania systemu.
Inwestor powinien nie tylko szukać zaufanego, sprawdzonego partnera z którym będzie pracował przy projekcie modernizacji oświetlenia ale również myśleć perspektywicznie o elastyczności dostarczanego rozwiązania, czyli wziąć pod uwagę możliwości rozbudowy i skalowania systemu w przyszłości.
W Signify dopasowujemy nasze rozwiązania do indywidualnych potrzeb naszych klientów. Pomagamy w doborze właściwego rozwiązania z naszej szerokiej oferty produktów, systemów i usług oświetleniowych. Współpracujemy również z innymi dostawcami, z którymi tworzymy platformę zarządzania infrastrukturą miejską, integrując wiele rozwiązań wertykalnych. Dzięki temu możemy osiągnąć największe możliwe korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju, oszczędności energii, redukcji kosztów, wydajności operacyjnej oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Warto zaczać działać już dziś, aby szybko zobaczyć wymierne korzyści.
Data publikacji: