Cyfrowa rewolucja, która zmienia współczesną gospodarkę, dotyczy także ośrodków miejskich. To one skupiają jej bohaterów – instytucje przemysłowe, jednostki administracji publicznej, biznes, a przede wszystkim – obywateli. Miasta, jako główne ośrodki działalności przemysłowej, gospodarczej i społecznej coraz częściej muszą także stawiać czoła wyzwaniom postępujących procesów urbanizacji. Dla ich włodarzy oznacza to stan gotowości do nieustannej modernizacji, a także konieczność generowania oszczędności i nowych możliwości optymalizacji ich funkcjonowania dla mieszkańców.
Zmiana sposobu działaniaOśrodki miejskie na świecie skupiają obecnie ponad 3,5 miliarda ludzi. Do 2050 roku liczba ta przekroczy 6 miliardów. Tak dynamicznie postępująca urbanizacja rodzi dla miast nowe wyzwania, tworząc jednocześnie szanse na funkcjonowanie w bardziej zrównoważony i wydajny sposób poprzez lepszą opiekę zdrowotną, edukację, czy poziom bezpieczeństwa. Oczywiście każdy z ośrodków miejskich różni się od kolejnego i ciężko jest mówić o złotym środku, który będzie uniwersalną strategią transformacji w kierunku faktycznej realizacji idei inteligentnego miasta (ang. smart city). Spójne są jednak oczekiwania oraz obszary funkcjonowania metropolii, których transformacja prowadzi do poprawy poziomu życia obywateli.
Proces przekształcania miasta powinien jednak przebiegać stopniowo. Poprzedzająca go analiza problemów oraz możliwości pozwoli wskazać na kluczowe obszary, które w sprawny sposób mogą stać się „smart”. Ważne jest także, aby modernizacja infrastruktury informatycznej, tworzącej fundament koncepcji inteligentnych miast, nie polegała na budowaniu całego ekosystemu od podstaw. Proces ten powinien być ewolucją istniejącego systemu, nie rewolucją wymagającą nowych technologii i procesów. Wprowadzane rozwiązania powinny opierać się na już istniejących inwestycjach. Realizowana przez firmę Microsoft we współpracy z siecią partnerów inicjatywa CityNext umożliwia miastom wykorzystanie istniejącej infrastruktury i rozwijanie jej w tempie optymalnym dla prawidłowego wdrażania koniecznych innowacji.
Inteligentne miasto to portret jego mieszkańcówRozwój technologii oraz opartych na nich usług doskonale dopełnia obraz współczesnych mieszkańców - ludzi, którzy oczekują nie tylko większego dostępu do informacji, ale także aktywniejszej współpracy z władzami miasta. Bez względu na to, czy chodzi o dziury na drogach, uzyskanie zezwoleń potrzebnych na kolejne inwestycje, czy zmianę krajobrazu miejskiego poprzez składanie propozycji do budżety partycypacyjnego.
„Oparta o rozbudowaną sieć partnerską Microsoft Partner Network inicjatywa CityNext umożliwia miastom, a zwłaszcza ich obywatelom, realizację zamierzonych celów z wykorzystaniem szerokiej oferty usług, znanego i bezpiecznego oprogramowania, a także wspierających te działania urządzeń. Jednocześnie realizacja programu jest możliwa do wdrożenia jak najmniejszym nakładem środków, dzięki czemu miasta są w stanie skuteczniej konkurować na globalnym rynku i aktywizować swoich mieszkańców, a przez to dążyć do zrównoważonego rozwoju gospodarczego, społecznego i ekologicznego” – podsumowuje Magda Taczanowska, Dyrektora Sektora Publicznego w firmie Microsoft.
Rozwiązania dla inteligentnych miastMając na uwadze najważniejsze trendy wpływające na rynek nowoczesnych technologii, Microsoft wraz z siecią partnerów dostarcza rozwiązania, które pomagają sprostać wyzwaniom stojącym przed ośrodkami miejskimi. Lata współpracy z władzami miast na całym świecie pozwoliły nakreślić ponad 40 scenariuszy rozwiązań technologicznych, dzięki którym miasta mogą rozwiązywać niemal wszystkie problemy w zakresie administracji, transportu, turystyki i rekreacji, bezpieczeństwa publicznego, ochrony zdrowia i opieki społecznej, energii elektrycznej i wodociągów, planowania i infrastruktury, a także edukacji. Jednym z takich przykładów jest stworzona dla samorządów Platforma Otwartych Danych Publicznych ISCG, która umożliwia realizację działań z zakresu tzw. Open Data. Otwarte dane coraz częściej nabierają znaczenia w codziennym życiu obywateli, ważne jest więc aby mogli oni mieć do nich dostęp za pomocą wygodnych i użytecznych aplikacji. Przykładem wykorzystania open data mogą być np. aplikacje pomagające zlokalizować apteki, bankomaty, omijać korki drogowe, czy mieć dostęp do pełnej listy oraz mapy ośrodków kultury i rekreacji w danym mieście. Platforma Otwartych Danych Publicznych opiera się nie tylko na najnowszych technologiach, w tym rozwiązaniach Microsoft CityNext, a także na doświadczeniu firmy ISCG we wdrażaniu rozwiązań dla Open Data i inteligentnych miast zarówno w Polsce, jak i w Europie.
Trendy, które tworzą realną zmianęW ramach inicjatywy Microsoft CityNext, partnerzy technologiczni Microsoft pomagają miastom rozwiązywać kluczowe problemy z wykorzystaniem najistotniejszych trendów technologicznych, takich jak Big Data, Internet rzeczy, media społecznościowe, technologie mobilne, czy chmura obliczeniowa. Wykorzystując duże zbiory danych i stosując odpowiednie narzędzia analityczne, władze miasta mogą na bieżąco otrzymywać istotne informacje z wielu strumieni danych – kamer monitoringu miejskiego, sieci społecznościowych skupiających mieszkańców oraz innych urządzeń rejestrujących ich aktywność. Mechanizmy te umożliwiają nie tylko trafniejsze podejmowanie decyzji, np. w zakresie zarządzania usługami turystycznymi, ale także reagowania na epidemie, monitorowania ruchu drogowego, czy analizy i badania placówek edukacyjnych. Umożliwiają także szybsze reagowanie w przypadku sytuacji kryzysowych.
Wirtualny krzykacz miejski nowoczesnego miastaCoraz powszechniejsze wykorzystanie urządzeń mobilnych, a także bezpieczeństwo rozwiązań działających w chmurze umożliwiają władzom miast dotarcie z informacjami do mieszkańców w dowolnym momencie – bez względu na to, gdzie się znajdują i z jakich urządzeń korzystają. Tworzone z myślą o nich aplikacje i scenariusze działań umożliwiają bezpośredni kontakt z władzami i dostęp do informacji na temat świadczonych przez miasto usług. Za pośrednictwem popularnych mediów społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook czy Skype, miasta mogą też prowadzić dialog z obywatelami i z biznesem po to, by lepiej zrozumieć ich potrzeby i skuteczniej przekazywać informacje w przyszłości.
CityNext to inicjatywa, w ramach której firma Microsoft i jej partnerzy technologiczni, wykorzystując technologię własną i czołowych producentów oprogramowania, mogą pomóc władzom, firmom i mieszkańcom w kształtowaniu przyszłości ich regionów, miast i gmin. Bogata oferta rozwiązań obliczeniowych działających w modelu chmury obliczeniowej a także efektywnych programów skierowanych zarówno do przedsiębiorstw, jak i placówek edukacyjnych jest dostępna pod adresem www.citynext.pl
Microsoft Polska